Jaką firmę założyć w 2019 roku? Pomożemy Ci znaleźć pomysł na biznes

Minęły już na szczęście czasy, w których otwarcie własnej firmy były czynem ocierającym się o heroizm. Dziś ten model kariery nie jest czymś szczególnym. Jak jednak znaleźć pomysł na firmę, która nie splajtuje po paru miesiącach działalności? Jaką firmę będzie warto otworzyć w 2019 roku? Oto kilka podpowiedzi.

Co warto wziąć pod uwagę, szukając pomysłu na firmę, która wypali w 2019 roku?

Prawdę mówiąc, liczba internetowych odpowiedzi na pytanie „jaką firmę założyć w 2019 roku” może przyprawić o zawrót głowy. Jednak nie wiedzieć czemu, we wszystkich tego rodzaju artykułach położony jest nacisk na prezentacje całych list pomysłów na biznes, a praktycznie nikt nie zwraca uwagi na przemyślenia bardziej ogólnego rodzaju.

Dlatego też szukając pomysłów na własną firmę, spróbuj zadać sobie poniższe pytania. Odpowiedzi na nie pozwolą Ci odkryć to, czego nie widzą inni:

PYTANIA, KTÓRE POMOGĄ CI ZNALEŹĆ POMYSŁ NA FIRMĘ

 1. Kogo będzie brakowało w 2019 roku? Na pewno nadal będzie widoczny coraz większy brak specjalistów z branż takich jak np. budowlana. Sytuacja na rynku edukacyjnym (deficyt szkół zawodowych) + wyjazdy za granicę wykwalifikowanych pracowników sprawiły, że niedobory w tej kwestii odczuwane są mocniej niż kiedykolwiek.

 2. Kogo będzie przybywało w 2019 roku? Wzrastać będzie liczba osób przybywających do Polski w poszukiwaniu pracy. Pociągnie to za sobą szansę dla firm oferujących tymże osobom różnego rodzaju usługi (np. opiekę przedszkolną dla ich dzieci, kursy języka polskiego itd.).

 3. Kto szuka pracy / kogo szukają pracodawcy? Warto obserwować trendy na rynku pracy. Jednym z najprostszych sposobów jest przestudiowanie serwisów z ogłoszeniami pracodawców i pracowników. To tam, jak na dłoni widać, w których branżach panuje boom, a które zmagają się z nadmiarem chętnych do pracy.

 4. Jakie trendy są popularne na świecie? Wystarczy uważna lektura magazynów lifestylowych, a nawet portali filmowych, by wyłapać pojawiające się różnego rodzaju mody. Przykładem może być moda na hygge albo zero waste. Cały czas silny jest nurt ekologiczny (+ recycling, upcyclig), wobec czego można słusznie przypuszczać, że jego siła oddziaływania nie osłabnie w 2019 roku. Do tego dochodzi zjawisko mody wywołanej nostalgią za czasami dzieciństwa. W tej chwili „na czasie” jest sięganie do lat 80. i 90. Nietrudno się domyślić, że już wkrótce popularne będą produkty opierające swój design na wzorcach z początku XXI wieku.

 5. Czego będzie brakowało ludziom w 2019 roku? Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że dwóch rzeczy: wolnego czasu oraz bliskości drugiego człowieka. Coraz bardziej deficytowe będzie również… czyste powietrze. Możliwość chociażby czasowego przebywania w miejscu, w którym da się odetchnąć pełną piersią, będzie z każdym rokiem warta większych pieniędzy.

  Podpowiedź: szukając pomysłów, warto odejść o myślenia o konkretnym produkcie, a skupić się na początek na ideach bardziej ogólnych (wolny czas, samotność, zdrowie).

 6. Jacy będziemy w 2019 roku? Na pewno starsi i bardziej schorowani. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Bliżej nam pod tym względem do krajów Europy Zachodniej niż Afryki czy Azji. Z drugiej strony, na pewno będziemy w 2019 roku jeszcze bardziej zanurzeni w wirtualnym świecie.

 7. Jaka będzie sytuacja gospodarcza w 2019 roku? Czy czeka nas stopniowy zjazd w kierunku nieuchronnego kryzysu? Czy potwierdzi się obawa, że w okolicach 2020 roku czeka nas powtórka sprzed dziesięciu lat

  Podpowiedź: warto zainteresować się danymi historycznymi dotyczącymi okresów boomu i fal kryzysów, a następnie przeanalizować, które firmy nie przetrwały zawirowań, a które (i dlaczego!) popatrzyły na kryzys jako na swoją szansę i rozwinęły wtedy żagle. To bardzo pouczająca lektura.

 8. Jaka będzie sytuacja demograficzna w 2019 roku? Czy program 500 plus przełoży się na wzrost liczby urodzeń? Które roczniki wejdą w okres zakładania rodzin? Ile osób jest w każdym z tych roczników? Ile osób zakończy pracę w tym roku i przejdzie na emeryturę? Każda z tych informacji pomoże ci znaleźć grupę klientów, do której warto skierować swoją ofertę.

  Podpowiedź: warto przejrzeć materiały statystyczne (np. z GUS) dotyczące zagadnień demografii.

 9. Jakie media zawładną wyobraźnią internautów? Z każdym rokiem pojawiają się nowe rozwiązania w tej dziedzinie. Warto obserwować rozwój nowych platform społecznościowych. Ci, którzy pierwsi zaznaczą tam swoją obecność, w nagrodę zbiorą większą część tortu.

 10. Jakie przepisy wejdą w życie, a które przestaną obowiązywać? Każdy kolejny rok niesie też zmiany w zakresie przepisów. Jedne wchodzą w życie, inne odchodzą. Niektóre z nich obowiązują w całym kraju, inne lokalnie (np. zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie). Każdy z takich przepisów zmienia mniej lub bardziej radykalnie obecny układ sił na rynku.

  Podpowiedź: warto obserwować projekty ustaw trafiające do Sejmu.

 11. Skąd będzie można wziąć pieniądze na założenie firmy? Trudno założyć firmę, nie posiadając środków finansowych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że cały czas pojawiają się nowe możliwości w tym zakresie, nowe formy finansowego wsparcia młodych firm (przykład: bardzo wysokie dotacje dla rolników, którzy chcą założyć pozarolniczą działalność gospodarczą). Dysponując solidnym wsparciem finansowym można pozwolić sobie na na więcej – to prosta i znana każdemu zależność. Dlatego też warto poświęcić czas na przestudiowanie tej właśnie kwestii.

Wnioski? Niezależnie od tego, na jaki pomysł na biznes wpadniesz i jaką firmę zdecydujesz się otworzyć w 2019 roku – jedno jest pewne: będziesz potrzebował niezawodnego oprogramowania do jej prowadzenia:

Pobierz i testuj za DARMO przez 30 dni nasze rozwiązania:

abcFaktury - darmowy program do faktur

mpFaktura - to banalnie proste, ale jednocześnie wydajne i funkcjonalne wystawianie faktur i rachunków.

mpFirma - wydajne i funkcjonalne prowadzenie firmy. Wystawiaj faktury, paragony, obsługuj zamówienia, przygotowywuj oferty. Zarządzaj relacjami z klientami!

 • Maciej Wojtas
 • 13/11/2018
Szanowny Użytkowniku :-)
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) chcielibyśmy Cię poinformować,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z serwisu BinSoft.
Zamykając ten komunikat, poprzez kliknięcie przycisku Akceptuję, wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, jak również na przyjmowanie na swoim urządzeniu tzw. plików cookies,
zarówno przez nas, tj. BinSoft Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Szczytnie, jak i przez naszych Zaufanych Partnerów - w celach marketingowych, włączając w to analizowanie i profilowanie.
Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zachęcamy, zapoznaj się znią!

Akceptuję Nie akceptuję