abcFaktury dostało moduł Magazyn

Twój biznes się rozrasta? Masz coraz więcej kontrahentów? Generujesz coraz więcej dokumentów handlowych? Gratulacje! Chcemy dotrzymać Ci kroku oraz wychodzić naprzeciw Twoim potrzebom. Dlatego w odpowiedzi na wyniki ankiety przeprowadzonej wśród naszych klientów, doposażyliśmy program abcFaktury. Od teraz możesz zdecydować, czy chcesz w nim obsługiwać magazyn, czy korzystać jedynie z prostego indeksu produktów.

Do tej pory abcFaktury było jednym z najchętniej pobieranych w serwisie dobreprogramy.pl rozwiązaniem sprzedażowym. Przez wielu użytkowników określany był „pomarańczowym programem do faktury”. Dziś taki przydomek byłby obrazą. abcFaktury dojrzało niczym Arya Stark i stało się kompleksowym rozwiązaniem sprzedażowo-magazynowym dla małych firm.

Dlaczego dla małych firm?

Niezmiennie cała seria ABC przeznaczona jest dla najmniejszych firm. Oprogramowanie z tej rodziny pozwala na utworzenie tylko jednego użytkownika i tylko lokalnej bazy danych. Te kwestie nie uległy zmianie. Jeśli więc potrzebujesz więcej, zwróć uwagę na programy mpFirma bądź mpFaktura.

Prosty indeks produktów vs. prowadzenie magazynu

Po zmianach, jakie zaszły w abcFaktury, decyzja należy do Ciebie. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego warto prowadzić gospodarkę magazynową i jak ugryźć ten temat, zajrzyj tutaj, a instrukcję opisującą prowadzenie magazynu w programach z oferty BinSoft, znajdziesz tu. Istotne jest to, że jeśli dalej nie musisz prowadzić magazynu, możesz używać abcFaktury jak dotychczas.

Przy włączonym prostym indeksie dokumenty handlowe będą pobierały produkty właśnie z niego. Sam moduł magazynu będzie jednak nadal dostępny jako odrębna, niepowiązana z handlem funkcjonalność.

Nowe funkcjonalności

Od teraz w oprogramowaniu abcFaktury możesz m.in.:

 • prowadzić dowolnie wiele magazynów, przy czym jeden musi być ustawiony jako główny;
 • generować takie dokumenty jak WZ, PZ, MM, RW, PL i inne;
 • obsługiwać dowolnie wiele cenników;
 • wykonać inwentaryzację i spis z natury.

Gospodarka magazynowa w abcFaktury

Dla nowych klientów

Podczas pierwszej instalacji abcFaktury, będziesz musiał wskazać, czy wystarczy Ci prosty indeks produktów – swojego rodzaju lista oferowanych przez Ciebie towarów i usług bez stanów magazynowych, czy chcesz prowadzić pełną gospodarkę magazynową. Co ważne, w odróżnieniu od wielu decyzji, które musimy podjąć w życiu, skutki tej są odwracalne.

Menu Zarządzanie -> Ustawienia firmy -> zakładka Konfiguracja -> Magazyn-> Rodzaj używanego magazynu -> wybieramy odpowiednią wartość

Wybierz wersję Home, Professional lub Max

Po upływie trzydziestodniowego darmowego okresu testowego wybierz odpowiednią wersję abcFaktury, z którą poprowadzisz swój biznes:

 • abcFaktury Home (wersja darmowa do 10 dok. handlowych i do 10 dok. magazynowych miesięcznie);
 • abcFaktury Professional (bez ograniczeń w liczbie generowanych dok. handlowych i z limitem 10 dok. magazynowych miesięcznie);
 • abcFaktury Max (bez ograniczeń w liczbie generowanych dok. handlowych i magazynowych).

Dla użytkowników abcFaktury w wersji sprzed zmian

Jeśli chciałbyś zacząć prowadzić magazyn w abcFaktury, musisz wykonać kilka prostych kroków.

 1. Zacznij od zaktualizowania oprogramowania do najnowszej wersji.
 2. Po jej uruchomieniu zauważysz dodatkowy pasek z nowymi ikonami – właśnie dzięki tej sekcji widoku będziesz mógł zarządzać swoim magazynem.

 3. Następnie pamiętaj, o ustawieniu odpowiedniej wartości w polu Rodzaj używanego magazynu.

Menu Zarządzanie -> Ustawienia firmy -> zakładka Konfiguracja -> Magazyn -> Rodzaj używanego magazynu -> wybieramy odpowiednią wartość

Jeśli korzystasz z abcFaktury Professional, możesz generować do 10 dokumentów magazynowych miesięcznie bez żadnych dodatkowych opłat. Natomiast, jeśli nie chcesz być ograniczany w ilościach generowanych przez siebie dokumentów magazynowych, przejdź na wersję Max.

Indeks produktów w module Sprzedaż vs. Indeks produktów w module Magazyn

Po aktualizacji abcFaktury bystre oko zauważy, że ikonka z komputerem i dyskietką wyświetla się dwa razy. Nie jest to pomyłka naszych programistów. Oznacza to, że widok o nazwie Indeks produktów możemy wywołać z dwóch miejsc w oprogramowaniu – z poziomu modułu Sprzedaż i zakup oraz z poziomu modułu Magazyn. Spróbuj przejrzeć oba indeksy.

Jeśli do tej pory używałeś abcFaktury bez magazynu, zawartość indeksów będzie różna. Dlaczego? Otóż z poziomu modułu Sprzedaż masz dostęp do tzw. Prostego indeksu produktów. Natomiast w module Magazyn w Indeksie produktów po wyczyszczeniu kompletu filtrów znajdziemy wszystkie produkty przyjęte na każdy z magazynów (także produkty ze stanem zerowym oraz wycofane ze sprzedaży) i usługi.

Nie mamy bezpośredniego wpływu na ilości produktów wyświetlanych w tymże indeksie. Muszą one wynikać z dokumentów magazynowych.

Przenoszenie produktów z jednego indeksu do drugiego

Jeśli w tej chwili korzystamy z pełnej gospodarki magazynowej, w pierwszej kolejności przełączamy się na prosty indeks produktów:

menu Zarządzanie -> Ustawienia Firmy -> zakładka Konfiguracja -> Magazyn -> w polu Rodzaj używanego magazynu wybieramy Prosty indeks produktów.

Następnie:

 1. Przechodzimy do sekcji Indeks produktów w module Sprzedaż i zakup.
 2. Ustawiamy kursor myszy na indeksie produktów.
 3. Naciskamy prawy przycisk myszy, a następnie Importuj produkty z magazynu.
 4. Program dopyta: Czy na pewno chcesz rozpocząć import produktów z indeksu magazynowego?
 5. Wybieramy odpowiedni cennik.
 6. Klikamy Tak.

Jeśli w tej chwili korzystamy z prostego indeksu produktów, w pierwszej kolejności przełączamy się na pełną gospodarkę magazynową.

menu Zarządzanie -> Ustawienia Firmy -> zakładka Konfiguracja -> Magazyn -> w polu Rodzaj używanego magazynu wybieramy Pełna obsługa magazynu.

Następnie musimy utworzyć nowy dokument magazynowy – Bilans Otwarcia. W dokumencie, w miejscu, w którym dodajemy kolejne pozycje klikamy prawy przycisk myszy: Importuj z indeksu produktów.

Zmiana stanów magazynowych nastąpi, kiedy status dokumentu bilansu otwarcia zostanie zmieniony na Zatwierdzony.

Nie mamy bezpośredniego wpływu na ilości produktów wyświetlanych w tymże indeksie. Muszą one wynikać z dokumentów magazynowych.

Jeszcze więcej zmian

Jeśli do tej pory nie miałeś okazji zatańczyć w rytm melodii wygrywanej przez naszych Mariachi, najwyższy czas to zmienić! Zajrzyj na stronę naszego sklepu lub skontaktuj się z działem sprzedaży i poznaj nowe warunki licencjonowania rozwiązań BinSoft. Nasze programy są dostępne nie tylko w nowych okresach licencyjnych lecz także z licencjami dożywotnimi.

 • Paulina Chmielewska
 • 06/05/2019
Szanowny Użytkowniku :-)
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) chcielibyśmy Cię poinformować,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z serwisu BinSoft.
Zamykając ten komunikat, poprzez kliknięcie przycisku Akceptuję, wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, jak również na przyjmowanie na swoim urządzeniu tzw. plików cookies,
zarówno przez nas, tj. BinSoft Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Szczytnie, jak i przez naszych Zaufanych Partnerów - w celach marketingowych, włączając w to analizowanie i profilowanie.
Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zachęcamy, zapoznaj się znią!

Akceptuję Nie akceptuję