abcWarsztatu - nowość w ofercie BinSoft

Wiecie, jaki jest średni wiek samochodu statystycznego Polaka? Według jednego z najpopularniejszych serwisów branży motoryzacyjnej to 13 lat. Patrząc przez pryzmat zaparkowanych pod dyskontami mojego miasta aut, typowałabym 16. To tłumaczy, dlaczego na wizytę u dobrego mechanika czeka się często tyle, ile na skaling naddziąsłowy na NFZ. Co to ma wspólnego z abcWarsztatu? Mechanik potrzebuje łatwego w obsłudze programu do prowadzenia swojego biznesu, bo zajęciem, na którym chce się skupić, jest naprawa aut, a nie nauka obsługi oprogramowania.

Łatwa obsługa

Rzeczywistość małego warsztatu? Jedna lub dwie osoby jednocześnie zajmują się naprawą aut, umawianiem klientów, wystawianiem faktur, zamawianiem części itp. Jeśli i Ty jesteś człowiekiem orkiestrą – jednocześnie dyrektorem, głównym mechanikiem, pracownikiem administracji i kierownikiem działu zarządzania łańcuchem dostaw, Twój program do prowadzenia warsztatu musi być jak najbardziej intuicyjny.

Przejrzysty wygląd

Po uruchomieniu abcWarsztatu wygląda tak:

Poszczególne kolory oznaczają następujące elementy widoku.

 • zielony – menu programu
 • różowy – pole z datą
 • czerwony – ikony umożlwiające wywołanie konkretnych widoków oprogramowania
 • żółty – boczny panel o charakterze organizacyjnym – znajdziesz w nim kalendarz, miejsce do wpisywania zadań i robienia notatek. Zwróć uwagę na wprowadzone zadanie testowe. Wyświetla się w kalendarzu.
 • niebieski - panel przycisków szybkiego uruchamiania.

Korzystanie z nich znacznie usprawni Twoją pracę. Potrzebny widok wywołasz jednym kliknięciem.

Aby jeszcze bardziej uprościć widok oprogramowania, możesz ukryć boczny panel: Menu Widok -> Ukryj prawy panel w oknie głównym
Uproszczony widok wygląda tak:

Domyślnie ustawiona skórka (kolor) programu to pomarańczowy. Jeśli jednak nie jesteś fanem koloru odblaskowych kamizelek służb drogowych, możesz go zmienić.

Menu Opcje -> Konfiguracja programu -> Skórka

Czym charakteryzuje się dobry program do prowadzenia warsztatu samochodowego?

Baza pojazdów

Baza pojazdów to podstawowe narzędzie programu dla warsztatów samochodowych. Rejestr powinien być łatwo dostępny z możliwością szybkiego wyszukiwania. W abcWarsztatu wystarczy kliknąć ikonkę Pojazdy. Rejestr możesz filtrować po rodzaju pojazdów. W widoku znajdziesz wyszukiwarkę, która umożliwi Ci szybkie odnalezienie danego auta, np. po numerze VIN. Aby dodać, edytować lub usunąć pojazd, wystarczy użyć jednego z przycisków na dole widoku.

Zlecenia warsztatowe

Możliwość tworzenia czytelnych zleceń warsztatowych to kolejna niezbędna funkcja. Co powinno być w takim zleceniu warsztatowym?

 • informacje o pojeździe zleconym do naprawy
 • dane zlecającego
 • opis zlecającego – informacje, które przekazuje klient
 • opis dla serwisantów
 • zgoda (lub nie) właściciela na jazdę próbną
 • zgoda (lub nie) właściciela na utylizację części
 • informacja o widocznych uszkodzeniach
 • wnioski po analizie i naprawie
 • wycenę

W abcWarsztatu pola dot. opisów zlecającego, serwisantów, wniosków po analizie, naprawie, niezbędnych do naprawy produktów i usług oraz ich cen możesz drukować na zleceniu lub nie. Decyzja należy do Ciebie. Widoczność pól określisz z poziomu podglądu wydruku dokumentu: W widoku zlecenia klikamy Drukuj -> Rozwijamy Opcje wydruku

Wystawienie faktur/ Drukowanie paragonów

Używanie abcWarsztatu jest wygodne, bo całą obsługę klienta możesz wykonać z poziomu zlecenia. Poza opisami, diagnozą i realizacją w tym samym widoku, przełączając się na odpowiednie zakładki, rozliczysz swojego kontrahenta. Przygotujesz kalkulację i wprost z widoku zlecenia wydrukujesz fakturę, paragon lub dokument magazynowy. Wystarczy użyć odpowiednich przycisków w zakładce Rozliczenie.

Prowadzenie magazynu

Wśród osób korzystających z abcWarsztatu, są klienci, którzy potrzebują magazynu i tacy, którzy go nie prowadzą. Bez względu na to, do której grupy należysz, w łatwy sposób dostosujesz oprogramowanie do swoich potrzeb.

Menu Zarządzanie -> Ustawienia firmy -> zakładka Konfiguracja -> Magazyn -> Rodzaj używanego magazynu.

Baza kontrahentów

Oprogramowanie zawiera także bazę kontrahentów. Co ważne, nie musisz oddzielnie wprowadzać do oprogramowania pojazdu do bazy pojazdów i właściciela do bazy kontrahentów. Podczas dodawania nowego pojazdu będziesz mógł uzupełnić zakładkę Właściciel. Jeśli to zrobisz, po kliknięciu przycisku Zapisz i zamknij program zapyta: „Czy dodać X do bazy kontrahentów?”. Jeśli klikniesz tak, program doda nowy rekord do bazy.

Dlaczego to program dla małych warsztatów?

abcWarsztatu najlepiej sprawdzi się w przypadku niedużych warsztatów. Powodów jest kilka i wiążą się nierozerwalnie z cechami wspólnymi całej serii ABC:

 • tylko jeden użytkowników – w oprogramowaniu możesz stworzyć tylko jednego użytkownika
 • tylko lokalna baza danych – dane zapisywać możesz w bazie lokalnej, a więc stworzonej na komputerze, na którym masz zainstalowany program.
 • Pamiętaj, warto, aby robione regularnie kopie bezpieczeństwa bazy danych zapisywać w innej lokalizacji niż baza danych programu, np. na dysku zewnętrznym.

 • Możliwość prowadzenia tylko jednej firmy

A jeśli potrzebuję więcej?

Jeśli prowadzony przez Ciebie warsztat to firma zatrudniająca kilka osób i chciałbyś, aby w oprogramowaniu mogło pracować kilku użytkowników, którzy będą logowali się z różnych komputerów do wspólnej bazy danych umieszczonej na serwerze lub w chmurze, wybierz mpFaktura lub mpFirma wraz z modułem Warsztat.

Dotrwałeś do tego momentu tekstu? Gratulacje! W nagrodę mam dla Ciebie dowcip:

SAMOCHODEM JEDZIE MECHANIK, ELEKTRYK I PROGRAMISTA. W PEWNYM MOMENCIE SILNIK GAŚNIE, SAMOCHÓD SIĘ ZATRZYMUJE.
MECHANIK MÓWI:
– CHOLERA, PEWNIE GAŹNIK SIĘ ZATKAŁ!
– E, NIE. TO NA PEWNO CEWKA ZAPŁONOWA – STWIERDZA ELEKTRYK.
PROGRAMISTA NA TO:
– CHŁOPAKI, A GDYBYŚMY TAK SPRÓBOWALI WYSIĄŚĆ I WSIĄŚĆ JESZCZE RAZ???
DOWCIP POCHODZI STĄD.

Jeśli chciałbyś usłyszeć więcej dowcipów lub poszukujesz programu do prowadzenia warsztatu samochodowego, odezwij się! Nasi konsultanci czekają.

 • Paulina Chmielewska
 • 13/05/2019
Szanowny Użytkowniku :-)
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) chcielibyśmy Cię poinformować,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z serwisu BinSoft.
Zamykając ten komunikat, poprzez kliknięcie przycisku Akceptuję, wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, jak również na przyjmowanie na swoim urządzeniu tzw. plików cookies,
zarówno przez nas, tj. BinSoft Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Szczytnie, jak i przez naszych Zaufanych Partnerów - w celach marketingowych, włączając w to analizowanie i profilowanie.
Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zachęcamy, zapoznaj się znią!

Akceptuję Nie akceptuję