Dla prowadzącego biznes widok faktury jest zjawiskiem tak niezwykłym, jak niezwykłe jest w polskim domu przerabianie niedzielnego rosołu na poniedziałkową pomidorówkę. Mimo to, kiedy mamy do czynienia z błędami, czy to na fakturze, którą otrzymaliśmy, czy to takiej, którą to my wystawiliśmy kontrahentowi, atmosfera się zagęszcza. Ciemne chmury rozgoni nota korygująca lub faktura korekta. Obie wystawicie w oprogramowaniu marki BinSoft. Którą, kiedy, jak i komu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w kolejnych akapitach…
Wyobraź sobie Tomasza – biznesowe skrzyżowanie Rozbójnika Rumcajsa z Papą Smerfem w stylizacji a’ la Don Vito Corleone. Tomasz posiada dużą firmę zajmującą się produkcją i dystrybucją obuwia damskiego. Jego kariera, mimo że branżowo może kojarzyć się z profesją Ala Bundiego, otoczona jest dużo większym splendorem.
Chociaż pracownicy administracyjni Tomasza to świetni specjaliści, nieobce jest im zwalczanie pomyłek. Zdarza się, że nabywcy ich produktów wystawiają im noty korygujące.
Uwaga: notę korygującą wystawia nabywca sprzedawcy!
Odwołując się do naszego przykładu, klient Tomasza – Tomaszowi. Kiedy? Jeśli firma Tomasza (Kryształowe pantofelki – w naszych butach jesteś księżniczką nawet po północy!) przekaże swojemu kontrahentowi fakturę zawierającą określonego typu błędy formalne, np. w zakresie:
Tomasz korzysta, co oczywiste, z oprogramowania mpFirma. Dzięki temu ma możliwość edycji szablonu noty korygującej, podobnie jak szablonu każdego innego dokumentu. Fantazja, fantazją, ale nie zapominajmy, że kształt i zakres, jakiego dotyczy nota korygująca, określa art., 106k. Ustawy o podatku od towarów i usług… I nie radziłabym w tym zakresie podążać ścieżką wyznaczaną przez modne nie tylko wśród młodzieży hasło „Break the rules!” Jeśli chcesz zapoznać się z oryginalnym brzmieniem artykułu, zajrzyj tutaj. Zgodnie z nim nota korygująca powinna zawierać:
Jeśli posiadasz oprogramowanie BinSoft (abcFaktury, mpFaktura, mpFirma) z powodzeniem wystawisz notę korygującą swojemu kontrahentowi. Aby to zrobić, postępuj według niniejszej instrukcji:
Taką notę możesz przekazać kontrahentowi. Jeśli skonfigurowałeś skrzynkę pocztową z programem, dokument możesz wysłać wprost z programu. Tutaj sprawdzisz, jak ustawić skrzynkę pocztową w Twoim oprogramowaniu marki BinSoft.
W przypadku noty korygującej wymagana jest akceptacja wystawcy faktury. Jeśli nota została wysłana mejlowo, wystarczy, kiedy jej odbiorca odeśle nadawcy informację potwierdzającą, że faktura zawierała błędy wymienione w nocie. Sprzedawca dzięki temu będzie mógł nanieść niezbędne poprawki w swojej bazie danych.
Z racji prowadzenia swojego biznesu Tomasz obraca się nie tylko wśród pięknych kobiet i modnego obuwia, lecz także wśród faktur korygujących. O ile w przypadku not korygujących Tomasz jest ich odbiorcą, o tyle w przypadku faktur korygujących to on jest ich nadawcą. Dlaczego? Z prostego powodu:
Fakturę korygującą wystawia sprzedawca.
Robi to w sytuacji, kiedy po wystawieniu faktury:
Tak samo jak w przypadku noty korygującej, tak i w przypadku faktury korygującej ustawa określa obowiązkowe elementy, które powinien zawierać tenże dokument. Należą do nich:
Wszystkie prawne aspekty faktury korygującej określa art. 106j. ww. ustawy.
Jeśli posiadasz oprogramowanie BinSoft (abcFaktury, mpFaktura, mpFirma) z powodzeniem wystawisz fakturę korygującą swojemu kontrahentowi. Aby to zrobić, postępuj według niniejszej instrukcji:
Być może nie przemawiają do Ciebie instrukcje pisane. Preferujących obrazy zapraszam na filmik instruktażowy pokazujący, jak wystawić korektę w oprogramowaniu marki BinSoft.
Gotową korektę możesz przekazać kontrahentowi. Jeśli skonfigurowałeś skrzynkę pocztową z programem, dokument możesz wysłać wprost z programu. Tutaj sprawdzisz, jak ustawić skrzynkę pocztową.
W przypadku wystawienia faktury korygującej konieczne jest potwierdzenie jej otrzymania. Co do tego nie ma wątpliwości. Natomiast forma tego potwierdzenia może być następująca:
Popełnianie błędów może być stresujące. To zrozumiałe. Najważniejsze jednak, żeby je w porę wychwycić i umieć poprawić. Jak mawiał Goethe – „Błędy człowieka czynią go sympatycznym”, a przecież nikt z nas nie chce uchodzić, za niemiłego, prawda?
2013 - 2021 © BinSoft.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.