| Przydatna wiedza dla przedsiębiorcy

bsxEDI - błyskawiczna wymiana danych

Wymiana dokumentów między firmami to zagadnienie z historią dłuższą niż lista namiętnych scen przy basenie z udziałem Ridge’a Forrestera. Nie wstydź się, że wiesz, kim jest Ridge Forrester. Wstydzić to się powinni ci, którzy z angielskiego „The Bold and the Beautiful” przetłumaczyli jako „Moda na sukces”! Wracając do meritum, czy widziałeś „Modę na sukces”, czy udajesz, że nie, jeśli używasz programu mpFirma, mpFaktura lub abcFaktury, możesz skorzystać z bsxEDI i wysyłać dokumenty do swoich kontrahentów łatwo, szybko i co najważniejsze – bezpiecznie.

Subiektywny rys historyczny

Zanim pojawiło się bsxEDI, obieg dokumentów między firmami był procesem dość złożonym. Na samym początku w cały proceder angażowano gołębie pocztowe. Niestety, te mimo genialnego zmysłu orientacji nie spełniały wymogów związanych z ochroną danych firmowych. W alternatywnym społeczeństwie czarodziei nadal wykorzystuje się sowy, ale to, jak podchodzą oni do ochrony praw zwierząt i RODO, to ich sprawa.

Lata mijały, rozwijał się transport, budowano drogi, powstawały fast-foody, powołany niegdyś urząd posłańca, gońca ewoluował do współczesnego kuriera. Kto miał z nim do czynienia wie, że bardziej emocjonująca od oczekiwania na jego przyjazd jest tylko społeczna dyskusja wokół filmu „Kler” Smarzowskiego.

Wśród współczesnych przedsiębiorców są także tzw. samowystarczalni, którzy dokumenty dowożą osobiście… Jeśli masz kontrahentów w tym samym powiecie albo tyle czasu, ile emeryt niebędący działkowcem, dobry rower i ambicje pana Czesława Langa – powodzenia. W innym wypadku – nie rozumiem wyboru.

Poczta to prawie to samo co kurier, z tą różnicą, że w okienku pracują w większości kobiety, a z humorami kobiet jest jak? Odpowiedz sobie sam… Właśnie z powodu niedoskonałości powyższych metod powstał bsxEDI.

bsxEDI – fajna nazwa, ale o co chodzi?

bsxEDI to wbrew pozorom nie nazwa egzotycznego drinka, po wypiciu którego kontakty damsko-męskie są nagle jakieś takie proste ani nowo odkryty szczep śmiertelnego dla bydła wirusa, a system pozwalający na wymianę między firmami takich dokumentów jak:

  • faktury sprzedaży

  • zamówienia wychodzące

  • oferty wychodzące.

W praktyce wygląda to tak: wystawiasz fakturę w programie mpFirma, mpFaktura lub abcFaktury. Za pomocą bsxEDI przesyłasz ją do swojego kontrahenta. Ten dostaje informację, że otrzymał twój dokument i widzi jego miniaturkę. Jeśli zdecyduje się go pobrać, dokument wpadnie wprost do oprogramowania mpFirma, mpFaktura lub abcFaktury do odpowiedniego modułu i widoku, np. – wysłana przez Ciebie faktura sprzedaży znajdzie się w fakturach zakupu Twojego kontrahenta. Istotne jest to, że dokumenty wysłane przez bsxEDI wpływają do mpFirma, mpFaktura lub abcFaktury jako niezatwierdzone. Co to oznacza? Otóż „Nihil novi!” – jak mawiali przodkowie. Dopiero Ty możesz nadać otrzymanym fakturom, zamówieniom i ofertom status „zatwierdzony”.

Biorąc pod uwagę wrodzony pesymizm Polaków i niechęć do zmian, oczami wyobraźni widzę, jak, krusząc kanapką z żółtym serem i krakowską (dla współpracowników lepiej, żeby nie była to wczorajsza kanapka z jajkiem na twardo) na klawiaturę komputera, zastanawiasz się, w czym bsxEDI jest lepsze od, np. wysyłania dokumentów mejlem.

Po pierwsze – szybkość i wygoda. Dokument wpada wprost do odpowiedniego miejsca w programie mpFirma, mpFaktura lub abcFaktury, więc nie musisz go pobierać ze skrzynki, zapisywać i samodzielnie wprowadzać do odpowiedniego widoku w programie. Optymalizacja procesów, Szanowny Kliencie!

Po drugie – przejrzystość – dokumenty przesyłane bsxEDI mają statusy „wysłano” lub „odebrano”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twój kontrahent otrzymał fakturę, którą mu wystawiłeś. Jest też crème de la crème – przesyłany dokument jest zawsze w postaci szablonu .pdf nadawcy.

Po trzecie – bezpieczeństwo, ale to już zupełnie inna bajka…

bsxEDI – bezpieczny jak pływanie jachtem z Mitchem Buchannonem

Używanie bsxEDI jest bezpieczne. Każda firma korzystająca z tego systemu musi założyć sobie odpowiednie konto, które jest weryfikowane przez BinSoft. Jest ono przypisane do firmy, nie do użytkownika (pracownika tejże firmy) i tylko administrator firmy może je zmienić. Po zarejestrowaniu się w bsxEDI firma wygeneruje sobie dwa klucze. Teraz Cię zaskoczę – pierwszy do penthouse’a na Fifth Avenue, drugi – nowiutkiego Ursusa C-3105. Oczywiście chodzi o zupełnie inne klucze – publiczny i prywatny.

Klucz publiczny jest automatycznie wysyłany do usługi bsxEDI, klucz prywatny – przechowywany na komputerze użytkownika. Publiczny służy do szyfrowania wysyłanych informacji. Aby odebrać otrzymane dane, należy je rozszyfrować kluczem prywatnym. Przesyłanie dokumentów odbywa się za pomocą serwera BinSoft, ale uwaga – BinSoft nie ma dostępu do kluczy prywatnych, dlatego nie jest w stanie odszyfrować żadnych wysyłanych przez bsxEDI dokumentów. To tak, jakbyśmy podwozili gdzieś piękną kobietę, ale nie mogli nawet do niej zagadać, o potrzymaniu za kolano już nie wspominając! Komunikacja z serwerami BinSoft szyfrowana jest protokołem SSL… Czyli ta piękna podwożona siedzi z tyłu za kuloodporną i przyciemnianą szybą. BinSoft (szofer) ma dostęp jedynie do metadanych, a więc informacji od kogo, do kogo, kiedy i jaki rodzaj dokumentu wysyłasz. Czy to się szoferowi podoba czy nie, jedzie tylko z punktu A, do punktu B, a jedyne, co możesz podziwiać, to droga. Kiedy użytkownik bsxEDI pobierze swój dokument z serwera BinSoft, usuwamy go. Jedną osobą, która może odczytać i przechowywać dokument jest jej adresat.

bsxEDI – system wymiany plików między Tobą a Twoimi kontrahentami

Na dzień dzisiejszy bsxEDI to system wymiany plików udostępniony użytkownikom mpFirma, mpFaktura lub abcFaktury bez konieczności uiszczania żadnych dodatkowych opłat. To do Ciebie należy decyzja, czy chcesz z niego korzystać. Zalety i zasady już znasz. Nie podejmuj decyzji z prędkością, z jaką na przestrzeni lat (!) rozwija się akcja wspomnianego już serialu…Wahanie się i stagnacja to najwięksi wrogowie biznesu. Nie bądź Ridge, korzystaj z bsxEDI.

Aby Twoja firma mogła odnosić sukcesy

musisz wyposażyć ją w odpowiednie narzędzia