| Przydatna wiedza dla przedsiębiorcy

Jak chronić firmowe dane?


Jest ciepły lipcowy wieczór. Z bólem serca zdejmujesz opaskę all inclusive, zerkając w stronę lodówki, której wyposażenie przypomina koniec miesiąca w przeciętnym akademiku – ketchup, musztarda i twaróg po terminie. W sypialni walizki czekają na rozpakowanie, ale  widmo jutrzejszej listy to do, która długością będzie dorównywać plaży Playa Novillero w Meksyku, sprawia, że zamiast podziwiać opaleniznę, jednocześnie wstawiając pranie, postanawiasz przejrzeć firmową pocztę i ułożyć listę zadań na najbliższe dni.

Niestety, ostatnio zredukowany poziom stresu znacznie wzrośnie, jeśli w skrzynce będzie czekał na Ciebie e-mail: Witaj! Mam Twoje firmowe dane. Chcesz je odzyskać? Poniżej znajdziesz numer konta, na który przelej kwotę… Brzmi kiepsko? Nawet bardzo źle!

Ataki hakerskie, wirusy, trojany, złośliwe oprogramowanie szpiegowskie…

Niestety, coraz więcej firm pada ofiarą ataków hakerów, którzy blokują dostęp do danych i każą sobie płacić za jego odblokowanie. I to nie jest tak, że ich celem są tylko i wyłącznie biznesy z siedzibą na kilku piętrach wieżowca. Nawet, jeśli z okna biura masz widok na lokalną hurtownię płytek i sam robisz sobie kawę, możesz zostać zaatakowany.

Jeśli myślisz, że darmowe, zainstalowane 2 lata temu i nigdy nieaktualizowane oprogramowanie antywirusowe zapewni Ci bezpieczeństwo… Cóż, są ludzie, którzy wierzą, że kiedy narobi na nich ptak, przyniesie im to szczęście i bogactwo.

Nie doradzę jak najskuteczniej pozbyć się z marynarki plamy po ptasich odchodach, ale mam dla Ciebie kilka wskazówek, jak chronić firmowe dane.

Świadomość

Niestety, najsłabszym ogniwem nie jest technologia, a człowiek. Za telewizją publiczną powtórzę: Warto rozmawiać! Warto rozmawiać z pracownikami i ciągle uczulać ich na zagrożenia. Szczególnie, jeśli wykorzystują sprzęt służbowy, np. laptop, telefon, także do celów prywatnych. Nie otwierajmy podejrzanych załączników, mejli, nie klikajmy w linki, na których widok jedyną słuszną reakcją jest: Że co?!, nie instalujmy sami żadnych dziwnych aplikacji itp. Tak, owszem, zabawnie jest upewnić się, że za 30 lat będziemy chodzącą kopią matki, ojca, sąsiada z klatki obok…

Hasło

Wiem, śmiejesz się pod nosem, ale hasło zabezpieczające jest podstawą, dlatego w pierwszej kolejności odklej tę żółtą karteczkę z listą Twoich haseł z monitora…

Hasło do komputera i oprogramowania, w którym obsługujesz firmę

To ważne, aby każdy pracownik logował się na swoje konto, czy to na użytkownika systemu operacyjnego, czy do aplikacji, w której organizujecie całą pracę firmy. Pamiętaj: TajneHasło123! nie będzie najlepszym wyborem. Podobnie jak kombinacja Twojego imienia i daty urodzenia. To dla wielu z Was oczywistości, ale zdziwilibyście się, ilu nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie ze sobą zbyt łatwe i takie samo dla wszystkich systemów hasło.

Jeśli korzystasz z rozwiązań MP, możesz śmiało skorzystać z narzędzi, które zwiększą bezpieczeństwo pracy w aplikacji.

W menu Opcje -> Konfiguracja bazy danych -> Bezpieczeństwo:

 • wymusisz stosowanie odpowiednio złożonych haseł,
 • ustawisz konieczność cyklicznej zmiany haseł,
 • włączysz szyfrowanie wszystkich załączników zapisywanych w programie,
 • włączysz szyfrowanie generowanych plików PDF.

 

Program Szyfrujący

Możesz też skorzystać z programu szyfrującego, którym zabezpieczysz pojedyncze pliki, partycje lub całe dyski. I uważaj, wymyśl odpowiednie hasło do rozszyfrowania plików.

Każdy użytkownik ma odpowiednie uprawnienia

Podkreślmy raz jeszcze, że każdy pracownik powinien logować się na swoje konto, także w systemie operacyjnym. Pamiętajmy, to, że ludzie pracują w tej samej firmie, wcale nie oznacza, że mogą mieć dostęp do tych samych danych. Jeśli korzystasz z programów do obsługi firmy, pamiętaj, że często dają one możliwość cedowania odpowiednich dostępów i uprawnień indywidualnie dla każdego użytkownika lub ich grupy. Skorzystaj z tej możliwości!

Zarządzanie uprawnieniami użytkownika w programach serii MP:


menu Zarządzanie -> Użytkownicy -> Wybieramy odpowiedniego użytkownika -> zakładka Uprawnienia i Magazyny -> Wybieramy, do jakich modułów, widoków i narzędzi ma mieć dostęp użytkownik.

Z poziomu tego samego menu możemy zmienić hasło użytkownika lub określić termin wygaśnięcia takiego hasła.

Program antywirusowy

Tego tematu już poniekąd dotykaliśmy. Niemniej warto podkreślić, że dobry antywirus po pierwsze ochroni firmowe dane przed złośliwym oprogramowaniem, szantażystami i żądaniami okupu. Po drugie, zapewnia pełną ochronę przed wirusami, trojanami, robakami i innymi zagrożeniami. Wykrywa i usuwa niebezpieczne programy: adware, spyware, scareware, phishing, hacktools itp. Zawiera wbudowaną technologię do ochrony przed rootkitami wykrywającą aktywne i nieaktywne rootkity, moduł do ochrony przed exploitami, dedykowany moduł do ochrony przed ransomware i wiele, wiele więcej.

Regularnie wykonywane kopie zapasowe

Na wypadek ataku hakerskiego

Nie ryzykuj i nie stań się bohaterem przysłowia Mądry Polak po szkodzie. Nawet nie wiesz, jak wielu naszych klientów przyznaje się, że zapomina o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych lub podchodzi do tego zbyt lekceważąco. Taki backup jest Ci potrzebny nie tylko na wypadek ataku hakerów (myślisz sobie, że taki haker to nie zaatakuje śledzia, leszcza czy innej makreli jak Ty, tylko jakiegoś giganta… Obyś się nie zdziwił).

Na wypadek uszkodzenia/ kradzieży sprzętu

A co, jeśli Twój firmowy sprzęt zostanie uszkodzony lub ktoś ukradnie Twój laptop?

Miej świadomość, że utrata firmowych danych to nie tylko dyskomfort od strony handlowej czy organizacyjnej – tracisz bazę kontaktów, nie wiesz, na jakim etapie są Twoje projekty. Pamiętaj, że polskie prawo nakłada na Ciebie obowiązek przechowywania dokumentów handlowych przez okres 5 lat. Jest to ściśle związane z obowiązkiem podatkowym: Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. (Art. 70. Ordynacja podatkowa).

Gdzie przechowywać kopię zapasową danych?

Zakładając optymistyczny scenariusz, jesteś świadomy zagrożeń i regularnie robisz kopie zapasowe swoich firmowych danych. To dobrze. Gdzie przechowujesz te kopie? Chyba nie na tym samym dysku, na którym swoją bazę danych? W jaki sposób zabezpieczasz kopie? Dla zmyłki chowasz pendrive’a do szuflady ze skarpetkami?

A teraz na poważnie.

Kopie lokalne

Zalety kopii lokalnych

 • Łatwy dostęp
 • Przechowujesz je w znanej Tobie lokalizacji i zawsze możesz mieć je pod ręką.

 • Samodzielność
 • Łatwo, szybko, w dowolnym momencie i samodzielnie przywrócisz dane z takich kopii.

 • Szeroki wybór
 • Masz do wyboru: dysk zewnętrzny, serwer FTP, nośnik typu pendrive itp. Wybierasz opcję, która najlepiej Ci odpowiada.

Wady kopii lokalnych

 • Zawodność urządzeń
 • Urządzenia, na których przechowujesz swoje kopie zapasowe, niestety, także są zawodne i mogą się zepsuć, a wówczas stracisz swoje backupy.

 • Łatwy łup
 • Zdradzisz nam, gdzie przechowujesz swoje kopie zapasowe? W tym samym biurze, w którym firmowy sprzęt? A może nosisz dysk w torbie na laptopa? No właśnie…

 • Mała pojemność
 • W porównaniu do rozwiązań online kopie lokalne są niedostosowane do przechowywania dużych ilości danych.

Kopie online

Zalety kopii w chmurze

 • Kopie są przechowywane w sieci
 • Masz do nich dostęp zawsze, kiedy masz dostęp do Internetu.

 • Możliwość przechowywania naprawdę dużych ilości danych
 • Jedyne, co Ciebie ogranicza, to kwota, jaką chcesz przeznaczyć na swoje miejsce w chmurze.

 • Współdzielenie kopii zapasowych
 • Kopie w chmurze sprawdzą się świetnie, jeśli konieczne jest, aby dostęp do nich miało więcej osób.

 • Trwałe
 • Kopii nie przechowujesz pod postacią nośnika, więc nie musisz martwić się o uszkodzenie danych.

Wady kopii w chmurze

 • Pozorna satysfakcja
 • Kopia w chmurze to stwierdzenie bardzo ogólne. Są rozwiązania darmowe i płatne. Nie są sobie równe, więc przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dopytać, m.in. o sposoby zabezpieczenia danych.

 • Dyskomfort powierzenia danych
 • Jakkolwiek dysk zewnętrzy jest o tyle bezpieczny, że Twój. Nie angażujesz żadnych osób trzecich w przechowywanie swoich danych.

 • Kopie są przechowywane w sieci
 • Co dla jednego jest zaletą, dla drugiego może być wadą. Tak jest w przypadku przechowywania danych w sieci. To, że fizycznie nie można ukraść dysku z kopiami zapasowymi, nie oznacza, że dane nie dostaną się w niepowołane ręce.

Dlaczego bsxBackup jest lepszy niż zwykły backup?

Dla użytkowników oprogramowania dostarczanego przez BinSoft mamy nową usługę – bsxBackup.

Zgodnie z zasadą 3-2-1, którą wymyślił Peter Krogh i której przestrzeganie uchroni Cię przed utratą danych firmy,
powinieneś mieć je w 3 egzemplarzach, na 2 nośnikach, w tym na 1 przechowywanym poza firmą. Tym numerem 1 może stać się właśnie bsxBackup.

Robimy inteligentne kopie zapasowe za Ciebie

 • Backup wykonujemy automatycznie, niezależenie i inteligentnie – np. zawsze na początku miesiąca.
 • To my robimy Twoje kopie zapasowe – Ty nie musisz się tym zajmować.

Możesz samodzielnie utworzyć kopię danych

 • Masz możliwość wykonania kopii na żądanie, np. po długim, ciężkim i przełomowym dla firmy dniu. W końcu to Twoja usługa i musisz mieć na nią wpływ.

Dane są przechowywane w postaci zaszyfrowanej

 • Backup jest szyfrowany. Ani BinSoft, ani nikt inny, kto nie zna Twojego hasła, nawet w przypadku nieuprawnionego dostępu do danych, ich nie rozszyfruje.

Dane są zawsze dostępne dla Ciebie

 • Jeśli będziesz chciał przywrócić dane z bsxBackup, zrobisz to w dowolnym momencie i, co ważne, samodzielnie. Dzięki temu, że nie będziesz musiał angażować osób trzecich, możesz skorzystać ze swojej usługi o dowolnej porze.

Płacisz za to, czego używasz

 • Dajemy Ci tyle miejsca, ile potrzebujesz
 • Płacisz za świadczenie Ci usługi przez rok. Później sam decydujesz, czy dalej powierzasz nam swoje dane.

Zafunduj sobie spokój

bsxBackup to nie tylko kolejny organizm w ekosystemie BinSoft. Korzystanie z tej usługi może być dla Ciebie prawdziwym źródłem pozytywnych emocji. To nie jest tylko backup w chmurze. To:

poczucie bezpieczeństwa
niezależność
stabilność

które zapewniasz swojej firmie i sobie.


To jak? Wchodzisz w to?

 

Aby Twoja firma mogła odnosić sukcesy

musisz wyposażyć ją w odpowiednie narzędzia