| Przydatna wiedza dla przedsiębiorcy

Krajowy System e-Faktur – jakie oprogramowanie go obsługuje?

Wraz z 1 stycznia ruszył Krajowy System e-Faktur. W roku 2022 – pilotażowo, ale już w roku 2024 fakturowanie e-Fakturą ma być w naszym kraju powszechne. O co chodzi z Krajowym Systemem e-Faktur? Czy dalej można wystawiać faktury papierowe i (dotychczas znane) elektroniczne? Jaki program do faktur jest gotowy na KSeF? Informacje o KSeF (zwanym także: Centralnym Rejestrem Faktur CRF i Centralną Bazą Faktur) znajdziesz w tekście.

 1. Od 1 stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z e-Faktury
 2. Czy muszę korzystać z KSeF?
 3. Na czym polega Krajowy System e-Faktur?
 4. Wygląd e-Faktury
 5. Jakie korzyści da Tobie korzystanie z KSeF?
 6. Jakie oprogramowanie do faktur obsługuje KSeF?
 7. Jak wystawić e-Fakturę w KSeF?

Od 1 stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z e-Faktury

Kiedy korki noworocznego szampana jeszcze leżały w zaspach, polscy przedsiębiorcy już mogli korzystać z e-Faktury. I można powiedzieć, że mamy coś, w czym wyprzedzamy zachodnich sąsiadów, bowiem jesteśmy czwartym krajem UE, który wprowadził e-Faktury. Przed nami tylko: Włochy, Hiszpania i Portugalia.

Czy muszę korzystać z KSeF?

Uwaga: W tym roku możesz, ale jeszcze nie musisz korzystać z KSeF. Dalej w obiegu funkcjonują faktury papierowe oraz elektroniczne. Z założenia KSeF będzie obowiązkowe dla:

 • Przedsiębiorców – czynnych podatników VAT i zwolnionych z VAT
 • Podatników zidentyfikowanych w Polsce do procedury unijnej OSS, posiadający numer NIP.

Na czym polega Krajowy System e-Faktur?

W żołnierskich słowach: wygenerowana przez Ciebie e-Faktura dotrze do Twojego kontrahenta oraz pozostanie w bazie danych Ministerstwa Finansów. To wszystko w celu uszczelnienia naszego systemu podatkowego i wyeliminowanie błędów, za które w procesach księgowych odpowiada tzw. czynnik ludzki.

Wygląd e-Faktury

e-Faktura ma ustandaryzowany wzór. Oznacza to, że określone dane (np. stawka VAT) zawsze będą w tym samym miejscu dokumentu. Jak to możliwe? Każda e-Faktura musi być w formacie XML zgodnym z opracowaną wcześniej strukturą logiczną.

Jakie korzyści da Tobie korzystanie z KSeF?

 • Nie będziesz musiał generować JPK-FA na wezwanie urzędu skarbowego.
 • Otrzymasz zwrot VAT w terminie 40 dni, nie 60 jak w przypadku innych rodzajów faktur
 • Standaryzowany szablon dokumentu nie tylko ułatwi jego czytanie, lecz także księgowanie w systemach
 • Nie będziesz musiał prosić o potwierdzenie otrzymania faktury korygującej
 • e-Faktura pozostanie w bazie Ministerstwa Finansów przez 10 lat. Oznacza to, że nie będziesz martwić się o zniszczenie lub zgubienie dokumentu. Nie będziesz musiał także wystawiać jej duplikatów…

UWAGA: Ale jeśli się pomylisz, konieczna będzie korekta faktury. Kiedy po wygenerowaniu tradycyjnej faktury, a jeszcze przed przekazaniem jej kontrahentowi, zauważyłeś błąd w dokumencie… Niszczyłeś lub edytowałeś błędny dokument, aby kontrahentowi przekazać już ten właściwy… Teraz już tak nie zrobisz.

Jakie oprogramowanie do faktur obsługuje KSeF?

Czy każde oprogramowanie do faktur obsługuje KSeF? Otóż nie. Jeśli teraz wybierasz program do obsługi sprzedaży, upewnij się, czy to rozwiązanie obsługuje KSeF lub czy producent zamierza zaktualizować program o odpowiednie narzędzia.

Już w przyszłym roku obsługa KSeF będzie obowiązkowa.

Chcesz przenosić swoje firmowe dane do nowego systemu? Uczyć się i kupować szkolenia z obsługi kolejnego oprogramowania? Jeśli właśnie rozważasz, którego dostawcę programu dla firm wybrać, wybierz sprawdzonego, który jest zdeterminowany, aby swój produkt utrzymywać i rozwijać. Jeśli zdecydujesz się na program do faktur od BinSoft, możesz spać spokojnie. Już w najbliższych aktualizacjach wprowadzona zostanie obsługa KSeF w wersji BETA.

Jak wystawić e-Fakturę w KSeF?

Możesz skorzystać z oprogramowania do obsługi sprzedaży od BinSoft i generować e-faktury w swoim programie do faktur. Programy BinSoft są przygotowane i zintegrowane z KSeF. W tej chwili integracja jest w fazie testów wewnętrznych, a już wkrótce pojawią się aktualizacje programów wzbogacone o tę funkcję. Śledź naszą stronę internetową i nasze profile w mediach społecznościowych!

Wpis ma charakter informacyjny. Po poradę prawną lub księgową udaj się do swojego prawnika/ biura rachunkowego.

Dowiedz się więcej o KSeF

Aby Twoja firma mogła odnosić sukcesy

musisz wyposażyć ją w odpowiednie narzędzia