| Przydatna wiedza dla przedsiębiorcy

Najem prywatny a Polski Ład – jakie zmiany od 2022 i 2023 roku?

Twoim źródłem dochodów jest najem? Bez względu na to, czy najem zasila Twoje konto prywatne, czy działalność gospodarczą, musisz wiedzieć, że Polski Ład zmienia przepisy związane z najmem. Najwięcej zmian dotyka najmu prywatnego. Do końca 2021r. mogłeś wybrać formę opodatkowania. Od 1 stycznia 2022r. najem prywatny jest opodatkowany ryczałtem a nieruchomości mieszkalne nie mogą być amortyzowane. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

 1. Czym jest najem prywatny?
 2. Najem prywatny przed Polskim Ładem
 3. Najem prywatny po Polskim Ładzie. Czy najem rozliczymy tylko na ryczałcie?
  1. Najem prywatny w 2022r.
   1. Jeśli zasady opodatkowania zostały wybrane w 2021r.
   2. Jeśli zamierzasz rozpocząć wynajmowanie nieruchomość od 2022r.
  2. Najem prywatny od 2023r.
  3. Koniec z amortyzacją najmuj nieruchomości mieszkalnych
 4. Najem w ramach działalności gospodarczej a Polski Ład

Czym jest najem prywatny?

Z najmem prywatnym mamy do czynienia wtedy, gdy przychody osiągane z tytułu najmu stanowią przychody osób fizycznych, które zarządzają majątkiem prywatnym. Jeśli wynajmowana nieruchomość jest własnością firmy, wówczas najem rozlicza się w ramach działalności gospodarczej.

Uwaga: Najem prywatny dotyczy majątku prywatnego, a mówiąc dokładnie – wszystkich jego składników, a więc nie tylko mieszkań.

Najem prywatny przed Polskim Ładem

Zanim w Polsce wprowadzono Nowy Ład, najem prywatny można było rozliczać na zasadach ogólnych (skala podatkowa) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Najem prywatny po Polskim Ładzie. Czy najem rozliczymy tylko na ryczałcie?

Najem prywatny w 2022r.

Jeśli zasady opodatkowania zostały wybrane w 2021r.

Do końca 2022 r. najem prywatny można rozliczać na zasadach ogólnych według skali podatkowej, jeśli w 2021 r. wybrana została taka forma opodatkowania. Oznacza to, że w 2022 r. można kontynuować tę formę opodatkowania, o ile była wybrana w latach wcześniejszych.

Jeśli zamierzasz rozpocząć wynajmowanie nieruchomość od 2022r.

Jeśli w 2022 r. zaczniesz wynajmować nieruchomość, nie będziesz mógł wybrać opodatkowania na zasadach ogólnych. Najem będzie musiał być opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Najem prywatny od 2023r.

Od 1 stycznia 2023 r. najem prywatny będzie musiał być opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym (8% dla przychodów do limitu 100 000 zł i 12,5% dla przychodów powyżej 100 000 zł).

UWAGA: Polski Ład nie wprowadza żadnych zmian w zakresie zwolnienia przychodów uzyskanych z najmu prywatnego z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Przychody te dalej nie podlegają obowiązkowi składkowemu.

Koniec z amortyzacją najmuj nieruchomości mieszkalnych

Zgodnie z Polskim Ładem od 2023 r. nie można będzie ujmować w kosztach amortyzacji nieruchomości. Niestety, jeśli do tej pory rozliczałeś się na zasadach ogólnych, właśnie ze względu na koszty ponoszone w związku z amortyzacją lokalu, poczujesz w kieszeni zmianę formy opodatkowania. Nie będziesz mógł pomniejszych podstawy opodatkowania o koszty uzyskania przychodu – remont, amortyzację, odsetki od kredytu itp. Co powinieneś zrobić? Aby stracić jak najmniej, zastanów się, czy nie zmienić treści umów, jakie zawierasz ze swoimi najemcami. Przenieś koszty opłat za media i czynsz na najemców.

Najem w ramach działalności gospodarczej a Polski Ład

Jeśli świadczysz usługę najmu w ramach działalności gospodarczej, w roku 2022 oraz w następnych latach będziesz mógł rozliczać się na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym lub ryczałtem. Czy wobec tego czeka Ciebie jakaś zmiana? Tak, jeśli do tej pory nie musiałeś odprowadzać do ZUS składki zdrowotnej, teraz musisz… I pamiętaj, kosztów tej składki nie odliczysz od podatku.

Wpis ma charakter informacyjny. Po poradę prawną lub księgową udaj się do swojego prawnika/ biura rachunkowego.

Aby Twoja firma mogła odnosić sukcesy

musisz wyposażyć ją w odpowiednie narzędzia