|

1 kwietnia wzrosną ceny żywności - wraca 5% VAT na żywność!

Od 1 kwietnia 2024 roku zapłacimy więcej za podstawowe produkty spożywcze i nie, to nie jest Prima Aprilis. Dla klientów oznacza to droższe zakupy, a dla przedsiębiorców?

Przywrócenie 5% stawki VAT na żywność

5% VAT na żywność wraca od 1 kwietnia 2024 roku. Dla większości z nas wiąże się to ze wzrostem wydatków na zakupy spożywcze, ale przedsiębiorcy mają jeszcze jeden problem. Pamiętajmy, że sklepy spożywcze to nie tylko wielkie dyskonty, lecz także małe osiedlowe sklepiki czy warzywniaki. Przed ich właścicielami nie lada wyzwanie. Większość przedsiębiorców będzie chciała przyjmować klientów w sobotę tak długo, jak tylko będą chętni robić zakupy. W końcu tuż przed świętami portfele konsumentów otwierają się chętniej i szerzej.

Co podrożeje? Świąteczne drukowanie cenówek

Przypomnijmy, że każdy produkt leżący na sklepowej półce musi być oznaczony tzw. cenówką – krateczką z informacją o cenie. Kiedy po świętach przedsiębiorca otworzy sklep we wtorek, cenówki z soboty przestaną być aktualne. Prawie wszystkie!

Koniec rządowej tarczy antyinflacyjnej związanej z wprowadzeniem 0% VAT-u na żywność dla przedsiębiorców oznacza świąteczne drukowanie i zawieszanie cenówek. Właściciele sklepów nie mogą wywiesić ich wcześniej. Przy produkcie musi być wyraźna, aktualna i niebudząca wątpliwości informacja o cenie.

Co podrożeje? Jeśli chodzi o żywność to w zasadzie wszystko: pieczywo, mąki, mięso, wędliny, mleko, jaja, masło, sery, warzywa i owoce…

Jeszcze trudniejsza walka o klienta

Właściciele małych firm, w tym niedużych osiedlowych sklepów, mają za sobą ciężki czas. Wysoka inflacja i powszechna drożyzna skłania konsumentów do oszczędzania także na produktach spożywczych, co sprawia, że większość klientów wybiera tańsze produkty. W czasie zakupów kierują się głównie ceną. Przywrócenie 5% VAT-u na żywność znów najbardziej uderzy w małe firmy. Dlaczego? Dyskonty już deklarują, że od 1 kwietnia będą utrzymywać dotychczasowe ceny niektórych produktów spożywczych, np. pieczywa, owoców czy wędlin. A co z firmami, które nie mogą pozwolić sobie na taki ruch?

5% VAT na żywność a przemysł gastronomiczny

Szeroko pojęta branża gastronomiczna także z niepokojem oczekuje przywrócenia 5% VAT-u na produkty żywnościowe. Wzrost cen składników niezbędnych do przygotowania posiłków, wcześniejszy wzrost minimalnej płacy i perspektywa zmiany cen energii (oczywiście na wyższe) nie nastrajają optymizmem.

Podwyższenie stawki VAT a obsługa drukarek fiskalnych

Pamiętaj, że podwyższenie obniżonej kiedyś stawki VAT może wywołać niemały problem techniczny związany z obsługą Twojej drukarki fiskalnej. Urządzenia fiskalne mają blokadę, która nie pozwoli podwyższyć stawki VAT na produkt, któremu kiedyś obniżono stawkę. Jak sobie z tym poradzić? Czytaj w innym naszym tekście: "Wzrost stawki VAT na żywność do 5% od kwietnia 2024: Jak dostosować urządzenia fiskalne?"

Co powinien zrobić przedsiębiorca? Pozostaje szukać oszczędności dzięki inwestycji w nowoczesne narzędzia do zarządzania przedsiębiorstwem, automatyzację powtarzalnych procesów, np. związanych z administracyjną obsługą biura czy sprzedażą. Co ważne, przygotuj swoje urządzenie fiskalne do zmiany stawek VAT!

Powiązane produkty

Aby Twoja firma mogła odnosić sukcesy

musisz wyposażyć ją w odpowiednie narzędzia