|

Praca zdalna gwarantowana przez państwo

W Holandii trwa procesowanie ustawy gwarantującej pracownikom prawy do pracy zdalnej. Jak wpłynie to na holenderski rynek pracy i podejście do pracy zdalnej w innych krajach Europy? Co z pracą zdalną w polskich firmach?

  1. Praca zdalna a pandemia
  2. Holandia zagwarantuje pracę zdalną ustawą
  3. Możliwość pracy zdalnej w Polsce
  4. Praca zdalna a oprogramowanie dla firm

Praca zdalna a pandemia

Pandemia zmieniła nasze postrzeganie pracy zdalnej, która jeszcze 4 lata temu dla większości z nas była egzotyczna niczym uzdrawiająca grą na bębnach blogerka. Dziś praca w trybie zdalnym nikogo nie dziwi, a jej zwolenników ciągle przybywa.

Holandia zagwarantuje pracę zdalną ustawą

W Holandii na akceptację wyższej izby parlamentu czeka poprawka do ustawy regulującej pracę zdalną. Na mocy tej poprawki pracodawca będzie zobligowany do rozpatrzenia wniosku pracownika o pracę zdalną, a żeby taki wniosek odrzucić, będzie musiał uzasadnić, dlaczego pracownik nie jest w stanie wywiązywać się z obowiązków służbowych poza biurem.

To duże ułatwienie dla chętnie wybierających pracę zdalną. Home office cieszy się w Holandii powodzeniem prawie tak dużym jak jazda rowerem. Zgodnie z danymi Eurostatu już w 2018 r. w krainie tulipanów zdalnie pracowało 14% mieszkańców.

Możliwość pracy zdalnej w Polsce

Mimo że dominujące sektory naszej rodzimej gospodarki to produkcja, rolnictwo, logistyka, handel detaliczny i budownictwo, a więc branże, w których trudno o pracę zdalną, pandemia COVID-19 zmusiła wielu przedsiębiorców na otwarcie się na pracę zdalną, jeśli nie całkowicie, to przynajmniej w modelu hybrydowym. Dane Eurostatu mówią o 8,9% Polaków pracujących z domu w ubiegłym roku. Dla porównania – średnia europejska to 12,3%.

Praca zdalna a oprogramowanie dla firm

W branżach z rozbudowanym sektorem administracyjno-biurowym i wszędzie tam, gdzie jest wielu pracowników umysłowych warto wdrożyć narzędzia, które będą umożliwiały płynne przejście na pracę zdalną… na wszelki wypadek. Poza tym narzędzia te umożliwią także bycie na bieżąco ze sprawami firmy, np. na wyjeździe służbowym.

Praca w mpFirma i bazie zdalnej bsxOnline to dostęp do firmowych danych z każdego miejsca na świecie z dostępem do Internetu, ale nie tylko. To także:

· Aplikacja mobilna w systemie iOS - Przejdź do App Store

· Aplikacja mobilna w systemie Android - Przejdź do Google Play

· Wersja przeglądarkowa aplikacji - przejdź do zarządzania Online

· Udostępnianie dokumentów: faktur, zamówień, ofert,

· Możliwość opłacenia dokumentów handlowych i ofert przez klienta.

· Udostępnianie magazynu: wybrany cennik dla klienta, możliwość złożenia zamówienia przez Internet przez klienta.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na umożliwienie pracy zdalnej swojemu zespołowi, warto wyposażyć pracowników w systemy pozwalające na pracę spoza biura i z poziomu urządzeń mobilnych. Jak mówią: hope for the best prepare for the worst. ????

Aby Twoja firma mogła odnosić sukcesy

musisz wyposażyć ją w odpowiednie narzędzia