|

Ważne Zmiany od 14 Lipca 2023 w mObywatel: Co Powinien Wiedzieć Każdy Obywatel

Od 14 lipca 2023 roku aplikacja mObywatel przeszła istotne zmiany, które dotyczą praktycznie każdego obywatela Polski. Wprowadzono szereg nowych funkcji i usług, które mają na celu ułatwienie załatwiania spraw urzędowych i dostęp do informacji. Wśród nich znajdują się:

 • mDowód,
 • e-Doręczenia,
 • Bezpieczny Autobus,
 • Twoja Okolica w mObywatelu,
 • e-Pełnomocnictwa,
 • ePłatności,
 • Zastrzeż PESEL,
 • Historia pojazdu,
 • e-Wizyta w ZUS,
 • Zgłoszenie utraty dowodu osobistego,
 • Tymczasowe prawo jazdy.

Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie funkcjonalności będą dostępne od razu. Niektóre z nich będą dodawane systematycznie w przyszłości, zgodnie z planem rozwoju aplikacji.

Aplikację mObywatel można pobrać na smartfony z systemem Android z Google Play oraz na urządzenia z systemem iOS z App Store.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat niektórych z tych funkcji i usług.

mDowód - Nowoczesny Dokument Tożsamości

Kluczową zmianą jest wprowadzenie mDowodu - nowego dokumentu tożsamości, który służy do potwierdzania tożsamości na równi z tradycyjnym dowodem osobistym czy paszportem. Warto jednak zauważyć, że mDowód nie jest cyfrowym odpowiednikiem dowodu osobistego. Te dwa dokumenty różnią się między innymi serią i numerem, datą wydania oraz datą ważności.

e-Doręczenia: Cyfrowa Komunikacja z Urzędami

Jednym z kluczowych elementów aplikacji mObywatel 2.0 są e-Doręczenia. To elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, który umożliwia wygodne i bezpieczne doręczenia elektroniczne. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru.

Bezpieczny Autobus: Sprawdź Autobus Przed Wyjazdem

Usługa "Bezpieczny Autobus" to kolejna funkcja dostępna w ramach aplikacji mObywatel 2.0. Jest to usługa świadczona przez Ministerstwo Cyfryzacji, która pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru.

Twoja Okolica w mObywatelu: Lokalne Usługi i Ulgi

Funkcja "Twoja Okolica" w mObywatel 2.0 to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia dostęp do lokalnych dokumentów cyfrowych, usług i ulg. Jest to korzystne zarówno dla samorządów, jak i mieszkańców.

e-Pełnomocnictwa: Ułatwienie Spraw Urzędowych

Usługa e-Pełnomocnictwa w aplikacji mObywatel 2.0 umożliwia upoważnianie innych osób do załatwiania spraw urzędowych w naszym imieniu.

Podsumowanie

Wprowadzenie ustawy o aplikacji mObywatel stanowi ważny krok w kierunku cyfryzacji i uproszczenia procesów administracyjnych w Polsce. mObywatel 2.0, mDowód, e-Doręczenia, Bezpieczny Autobus, funkcja "Twoja Okolica" oraz e-Pełnomocnictwa to innowacje, które przyczyniają się do zwiększenia komfortu życia obywateli. Pamiętaj, że powyżej opisane funkcjonalności to tylko niektóre z dostępnych w aplikacji mObywatel 2.0. W przyszłości możemy spodziewać się kolejnych aktualizacji i nowych funkcji.

Aby Twoja firma mogła odnosić sukcesy

musisz wyposażyć ją w odpowiednie narzędzia