| Przydatna wiedza dla przedsiębiorcy

Ile warta jest Twoja kopia bezpieczeństwa?

Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie jedna z naszych klientek. Pani wymieniała firmowy komputer. Rozmawiałyśmy o używaniu aplikacji abcFaktury na nowym sprzęcie. W czasie rozmowy Pani przyznała, że planuje zacząć robić kopie bezpieczeństwa firmowych danych… Planuje zacząć.

Kiedy ostatnio zrobiłeś backup firmowych danych?

W ferworze poszukiwań informacji na temat cech idealnej kopii bezpieczeństwa trafiłam na zdanie, które brzmiało mniej więcej tak: Użytkownicy dzielą się na tych, którzy robią regularne kopie bezpieczeństwa i na tych, którzy jeszcze nie stracili danych. Być może coś w tym jest.

Już w 2001 r. miał premierę odcinek popularnego (głownie wśród kobiet) serialu o czterech przyjaciółkach i ich miłosnych podbojach rozgrywających się na nowojorskich ulicach, w którym główna bohaterka straciła wszystkie dane ze swojego maka. Dodam, że była pisarką i utrata tekstów była dla niej naprawdę dotkliwa. Jak się można spodziewać, nigdy wcześniej nie robiła kopii bezpieczeństwa, a na koniec odcinka z dumą używa dysku przenośnego. Wiem, to realia sprzed 18 lat… A jednak w Stanach już wtedy poruszano ten wątek.

Dziś odświeżamy wątek kopii bezpieczeństwa. Raz jeszcze wróćmy do Petera Krogha i zasady 3-2-1 i zastanówmy się, ile warta jest Twoja kopia firmowych danych.

Po co robimy kopię bezpieczeństwa?

„Dla bezpieczeństwa” – chciałoby się powiedzieć. Backup ma dać nam poczucie, że nasze dane przechowywane w formie elektronicznej są bezpieczne nawet w przypadku zagrożenia… Ale co tak właściwie może się stać?

Dlaczego możemy utracić firmowe dane?

Peter Krogh wymienia kilka rodzajów zagrożeń. Przyjrzyjmy się wybranym z nich, na które są narażone Twoje firmowe dane.

Uszkodzenie urządzenia

Uogólnijmy to zagadnienie do każdego uszkodzenia mechanicznego, do którego może dojść w czasie eksploatacji sprzętu. Dodatkowo pamiętaj, że Twój firmowy komputer może ulec awarii wskutek uderzenia pioruna lub skoku napięcia. Co więcej, że poza nieszczęśliwym wypadkiem, takim jak upuszczenie służbowego laptopa, sprzęt może zniszczyć się w skutek pożaru, powodzi itp.

Uszkodzenie wolumena i katalogu

W przypadku uszkodzenia wolumena i katalogu Twój komputer nie będzie w stanie odnaleźć odpowiednich plików na dysku i, niestety, nie dostaniesz się do swoich danych.

Kradzież sprzętu

Kiedy Twój firmowy komputer lub nośnik zewnętrzy zostanie skradziony, również stracisz wszystkie firmowe dane. To chyba nie wymaga dodatkowego komentarza. Zwróć tylko uwagę, że utrata bazy danych to jedno, a jej dostanie się w niepowołane ręce – drugie. Kwestię ochrony danych firmy już poruszaliśmy na blogu, pamiętasz?

Wirusy i złośliwe uszkodzenia

Twój komputer może zostać zawirusowany, a ty nawet nie będziesz o tym wiedzieć. Niestety, wirusy możesz przenieść także na dyski zewnętrzne i inne urządzenia, na których przechowujemy kopie zapasowe. Może być tak, że haker będzie chciał uderzyć właśnie w nas, a może być tak, że staniemy się ofiarą działań skierowanych na grupę anonimowych odbiorców.

Błąd człowieka

Mówiąc z angielskiego human error to według Krogha jeden z najbardziej powszechnych powodów utraty danych. Możesz usunąć pliki przypadkowo, możesz przez pomyłkę je nadpisać. Warto mieć świadomość tego ryzyka właśnie w kontekście firmowej bazy danych programów MP/ABC. Nasza baza stale jest naszym plikiem roboczym. Dokonywane przez nas modyfikacje zapisują się na bieżąco. Właśnie dlatego ważne jest, aby mieć kopię zapasową, która nie będzie aktualizowała się natychmiastowo. Dzięki temu nie pozbawisz się nieocenionej możliwości powrotu, np. do stanu z dnia poprzedniego, sprzed tygodnia lub miesiąca.

Czy Twój backup pozwala Ci spać spokojnie?

Załóżmy, że wykonujesz kopię zapasową swoich firmowych danych. Czy ta kopia jest użyteczna? Czy posłuży Ci na wypadek omówionych zagrożeń? Zróbmy test. Za każde „Tak” przyznaj sobie 1 punkt.

   Czy masz więcej niż jedną kopię bezpieczeństwa?
   Czy pliki z kopiami bezpieczeństwa zawierają dane z różnych okresów?
   Czy przechowujesz (chociaż jedną) kopię bezpieczeństwa poza komputerem, na którym pracujesz na bieżąco?
   Czy (chociaż jedną) kopię bezpieczeństwa przechowujesz poza firmą?
   Czy dane z kopii bezpieczeństwa z łatwością samodzielnie i w każdym momencie odtworzysz w programie MP/ABC?
   Czy masz stały i niczym nieograniczony dostęp do swoich kopii bezpieczeństwa?
   Czy Twoje kopie bezpieczeństwa są zabezpieczone przed dostaniem się w niepowołane ręce?
   Czy (chociaż jedna) Twoja kopia bezpieczeństwa jest zabezpieczona przed nadpisaniem?
Jak Ci poszło? Jak glutenowi w kuchni Ani Lewandowskiej? Tak myślałam. Kliknięcie „Utwórz kopię bezpieczeństwa” nie jest remedium na wszystkie problemy. Niestety, nie. Musimy pamiętać jeszcze o kilku zasadach.

Jakie cechy ma dobry backup?

Zgodnie z zasadą 3-2-1, której przestrzeganie uchroni Cię przed utratą danych firmy, powinieneś:

 • mieć 3 egzemplarze kopii zapasowej firmowych danych
 • kopie zapasowe przechowywać na 2 różnych nośnikach
 • 1 z nośników przechowywać poza firmą.
Krogh podkreśla rolę kopii zapasowych z zablokowaną możliwością edycji. Jasne, rozumiem, że backup na dysku CD możesz uważać za oldschool na poziomie meblościanki w salonie. Wystarczy, że Twoja kopia nie będzie aktualizowała się automatycznie, a ty zachowasz możliwość dostępu do danych sprzed modyfikacji, np. sprzed miesiąca lub chociaż poprzedniego dnia.

Z doświadczenia w pracy z naszymi klientami raz jeszcze przypomnę, że kopia bezpieczeństwa powinna być:
 • łatwo dostępna
 • Sam będziesz umiał bez problemu przywrócić z niej dane i będziesz mógł to zrobić w każdym momencie.
 • użyteczna
 • Backup powinien być w pliku, z którego dane zaimportujesz do używanych przez siebie rozwiązań.
 • zabezpieczona
 • Pamiętaj, dane Twojej firmy to Twoje bogactwo. Dbaj o to, aby nie trafiły w ręce osób, które nie mają do nich praw.
Dodatkowo – backup robimy dla siebie, ale nie tylko. Polskie prawo nakłada na firmy obowiązek przechowywania dokumentów handlowych przez okres 5 lat. Jest to ściśle związane z obowiązkiem podatkowym: Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. (Art. 70. Ordynacja podatkowa).

bsxBackup

Jeśli korzystasz z rozwiązań BinSoft, Twoim wyjściem awaryjnym może być bsxBackup. Jeśli natomiast nie korzystasz z programów BinSoft, zapoznaj się z naszą ofertą.

Dlaczego właśnie bsxBackup?

 • To możliwość więcej niż jednej wersji kopii zapasowej.
 • Kopia bazy danych tworzy się automatycznie, ale może być też wykonywana na żądanie.
 • Kopia bazy danych jest przechowywana w postaci zaszyfrowanej
 • Kopia bazy danych jest przechowywana w innej lokalizacji niż Twoja baza danych.
 • Możesz samodzielnie przywrócić dane z kopii bezpieczeństwa w dowolnym momencie.

Wykonując kopię firmowych danych, miej na uwadze najważniejsze – być może będziesz musiał z niej skorzystać. Obmyślałeś kiedyś plan awaryjny? Musisz go mieć! I jeszcze jedno - we  wspomnianym odcinku serialu utracone dane nie są jedynym, o odzyskanie czego walczą bohaterki.  

Aby Twoja firma mogła odnosić sukcesy

musisz wyposażyć ją w odpowiednie narzędzia