Fakturowe matrioszki – który program do faktur wybrać?

Trwa chyba najgorszy okres w roku… Dni są tak krótkie, że zaczynasz rozumieć, dlaczego niewiele ludzi mieszka na Spitsbergen. Tradycyjnie już uświadamiasz sobie, że teraz to naprawdę za późno, żeby schudnąć do sylwestra… o 3 rozmiary. Zbliżają się święta, a Ty znów nie masz pomysłu na prezenty ani ochoty na 54 kawałki sernika babci Jadzi. Zasłonę milczenia spuśćmy na fakt, że minął kolejny rok, a Tobie wciąż bliżej do Adasia Miauczyńskiego niż do Jordana Belforta. Czujesz na twarzy „wiatr odnowy”? Czas na zmiany! Wilki z Książęcej, strzeżcie się!

Jaki program do faktur jest dla mnie?

Gratulacje! Zostałeś przedsiębiorcą i co dalej? Otóż trzeba wystawiać faktury, rachunki lub drukować paragony. Trzeba generować i wysyłać do MF JPKVAT, a nawet jeśli Ciebie to nie dotyczy, musisz być gotowy na przedstawienie JPKFA i JPK_MAG na wezwanie. Z puntu widzenia przepisów dot. ochrony danych osobowych istotne także, w jaki sposób będziesz przechowywać dane swoich kontrahentów oraz jakich narzędzi użyjesz, aby prowadzić działania związane z budowaniem relacji z klientami.

Dlatego dziś zrobimy szybki przegląd trzech najbardziej popularnych i najbardziej uniwersalnych narzędzi do prowadzenia biznesu z oferty BinSoft. Pamiętasz matrioszkę? To rosyjska zabawka złożona z drewnianych lalek. Z największej wyjmujemy mniejszą, z niej jeszcze mniejszą i tak kilka razy. Do tych lalek możemy porównać 3 programy z oferty BinSoft – najmniejszy to abcFaktury, większy mpFaktura (zawiera w sobie wszystkie funkcjonalności abcFaktury plus dodatkowe moduły), największy – mpFirma (składa się ze wszystkich narzędzi abcFaktury, mpFaktura i dodatkowych, charakterystycznych dla siebie modułów). To jak, składamy fakturową matrioszkę?

abcFaktury

abcFaktury to intuicyjne oprogramowanie do faktur, którego liczba pobrań w serwisie dobreprogramy.pl już dawno przekroczyła 32 000. Co istotne, najmniejsi przedsiębiorcy mogą używać abcFaktury zupełnie za darmo. Program zapewnia intuicyjną i komfortową obsługę sprzedaży. Nieważne, czy lubisz okna, czy jabłka, abcFaktury możesz zainstalować zarówno na Windowsie, jak i na maku. Dla kogo jest to program? Sprawdzi się on w przypadku firm:

 • którym wystarczy jeden użytkownik w systemie
 • które chcą przechowywać dane w lokalnej bazie – na swoim komputerze
 • które chcą wystawiać faktury, rachunki, paragony, korekty, zaliczki, noty korygujące itp.
 • które będą prowadzić prosty indeks produktów i usług lub pełną gospodarkę magazynową, w tym magazyny walutowe
 • które obsługują dowolnie wiele cenników i dowolnie wiele magazynów
 • które wystawiają dokumenty KP/KW
 • które potrzebują bazy kontrahentów
 • które obsługują faktury walutowe
 • które używają drukarek fiskalnych.

mpFaktura

mpFaktura to program z grupy sprzedażowo-magazynowych. Zawiera wszystkie funkcjonalności abcFaktury plus dodatkowe moduły. Co ważne, program (mimo większej ilości narzędzi) dalej przez Klientów oceniany jest tako łatwy w obsłudze i intuicyjny. Naturalnie, nie ma znaczenia, czy posiadasz Windows czy macOS, mpFaktura umożliwia pracę na każdym z tych systemów operacyjnych. Jakie firmy powinny wybrać tę aplikację? Otóż mpFaktura dedykowana jest przedsiębiorstwom:

 • które chcą umożliwiać pracę dwóch i więcej użytkowników w programie (użytkownicy mogą korzystać z różnych systemów operacyjnych)
 • które chcą decydować, jaką bazę danych wybierają – lokalną czy zdalną (np. w chmurze)
 • które obsługują zamówienia przychodzące i wychodzące, włączając w to import zamówień z takich platform jak Allegro czy Amazon
 • które prowadzą prosty indeks produktów i usług lub pełną obsługę gospodarki magazynowej, w tym magazyny walutowe
 • które obsługują dowolnie wiele cenników i dowolnie wiele magazynów
 • które chcą korzystać z weryfikacji VAT/ VIES bez dodatkowych opłat.

mpFirma

mpFirma jest największą z fakturowych matrioszek oferowanych przez BinSoft. Oznacza to, że znajdziesz w niej wszystkie funkcjonalności wymienionych wcześniej programów – abcFaktury i mpFaktura. O wyborze mpFirma dla swojego biznesu mogą zaważyć dodatkowe funkcjonalności programu, takie jak:

 • moduł CRM umożliwiający obsługę relacji z klientami i partnerami
 • możliwość generowania ofert
 • obsługa książki korespondencji
 • prowadzenie różnego typu rejestrów, m.in.:
  • umów
  • pojazdów
  • haseł i PIN-ów
  • oprogramowania
  • usług abonamentowych itp.

mpFirma to już nie produkt sprzedażowy. Nie można go też nazwać programem sprzedażowo-magazynowym. To rozwiązanie do zarządzania firmą z pogranicza oprogramowania do faktur, magazynowego, CRM-u i programu do prowadzenia sekretariatu. Narzędzie to może zastąpić kilka programów. Co ważne, możesz integrować je ze swoim sklepem internetowym postawionym na jednej z popularnych platform.

Dodatkowe funkcje programów serii MP

Dopóki jeździsz samochodem w manualu, powtarzasz wszystkim, że Ty uwielbiasz wajchować i właśnie to czyni prowadzenie auta przyjemnym. Potem niechętnie, często przypadkiem przesiadasz się na chwilę na automatyczną skrzynię biegów… I już wiesz, że nigdy więcej manuala. Oprogramowanie serii MP/ MP i ABC ma pewnie dodatkowe funkcjonalności, które na początek mogą wydać Ci się niepotrzebne, ale kiedy zaczniesz ich używać, nie będziesz mógł wyobrazić sobie prowadzenia biznesu bez nich.

A jeśli dalej potrzebuję suflera?

Jeśli wciąż masz problem ze zdecydowaniem, które rozwiązanie BinSoft jest dla Ciebie, możesz przetestować wszystkie po kolei! Testy są darmowe i trwają 30 dni. W tym czasie program jest dostępny także do użytku komercyjnego. Pamiętaj, że w każdym programie BinSoft otworzysz bazę z innej aplikacji tej marki. Naturalnie w programie będą widoczne tylko dane z dostępnych w nim modułów. Jeśli dalej nie wiesz, które rozwiązanie jest dla Ciebie bądź zwyczajnie masz ochotę zamienić z nami kilka słów, czekamy na Twój sygnał!

 • Paulina Chmielewska
 • 27/11/2018
Szanowny Użytkowniku :-)
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) chcielibyśmy Cię poinformować,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z serwisu BinSoft.
Zamykając ten komunikat, poprzez kliknięcie przycisku Akceptuję, wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, jak również na przyjmowanie na swoim urządzeniu tzw. plików cookies,
zarówno przez nas, tj. BinSoft Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Szczytnie, jak i przez naszych Zaufanych Partnerów - w celach marketingowych, włączając w to analizowanie i profilowanie.
Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zachęcamy, zapoznaj się znią!

Akceptuję Nie akceptuję